Tyrimo tikslas. Pagrindo sukūrimas yra vienas pagrindinių uždavinių kuriant pusiau kietąją vaisto formą, skirtą išoriniam vartojimui. Pusiau kietojo preparato stabilumą saugojimo metu galima prognozuoti remiantis klampos tyrimais. Tinkama pusiau kietojo preparato pagrindo sudėtis lemia jo stabilumą ir reikiamą vaistinės medžiagos atsipalaidavimo kinetiką. Įvertinant
[...] Read more.
Tyrimo tikslas. Pagrindo sukūrimas yra vienas pagrindinių uždavinių kuriant pusiau kietąją vaisto formą, skirtą išoriniam vartojimui. Pusiau kietojo preparato stabilumą saugojimo metu galima prognozuoti remiantis klampos tyrimais. Tinkama pusiau kietojo preparato pagrindo sudėtis lemia jo stabilumą ir reikiamą vaistinės medžiagos atsipalaidavimo kinetiką. Įvertinant kremų technologiją, ypač kompleksinių vaistinių medžiagų (pvz., skystųjų, tirštųjų, sausųjų ekstraktų) įterpimo į pagrindą sudėtingumą, aktualios išlieka kremų pagrindų sudėties paieškos, norint išvengti ilgai trunkančių šildymo bei lydymo procesų. Tirštasis propolio ekstraktas, pasižymintis antimikrobiniu, antivirusiniu, priešuždegiminiu bei antioksidaciniu poveikiu, buvo pasirinktas kaip kompleksinė biologiškai veiklioji medžiaga kuriamos emulsinės dispersinės sistemos tyrimams. Tyrimų tikslas buvo nustatyti fizikinių ir cheminių savybių bei veikliųjų medžiagų išsiskyrimo greičio iš modeliuojamos vaisto formos in vitro rodiklio tarpusavio priklausomybę ir, remiantis tuo, pagrįsti emulsinio (vanduo-aliejus) kremo sudėties ir technologijos priimtinumą.
Tyrimo medžiaga ir metodai. Propolio tirštasis ekstraktas (1–3 proc. nuo bendrosios sistemos masės) buvo įterptas į emulsinę sistemą vanduo-aliejus. Modelinių emulsinių sistemų kokybė įvertinta pagal jų klampą, polifenolinių junginių kiekį bei jų išsiskyrimo iš pagrindo greitį pritaikius in vitro modelį. Polifenolinių junginių kiekis μg/ml apskaičiuotas pritaikius ferulo rūgšties standartinę kalibracinę kreivę, naudojant spektrofotometrinį metodą.
Rezultatai. Tyrimų duomenimis, tinkama emulsiklio koncentracija, būtina modeliuoti homogenišką, stabilią pusiau kietąją emulsinę sistemą su propolio tirštuoju ekstraktu, yra nuo 3 iki 12 proc. Klampos tyrimai parodė, kad emulsiklio kiekis modeliuojamose pusiau kietosiose sistemose turi įtakos jų klampai ir beveik nekeičia polifenolinių junginių išsiskyrimo iš kremo matricos greičio. Tyrimais nustatyta, kad tirštasis propolio ekstraktas emulsinėse sistemose klampos pokyčiui turi mažiau įtakos nei kremo temperatūra.
Išvada. Patvirtinta, kad klampos pokytis emulsinėse dispersinėse sistemose, didėjant temperatūrai, neturėjo įtakos modelinių dispersinių sistemų stabilumui, o tai būtina įvertinti nustatant modeliuojamų preparatų laikymo sąlygas jų saugojimo metu.
Full article